Zegar ścienny

Numer inwentarzowyMOG/IV/1/952
NazwaZegar ścienny
OpisZegar ścienny w obudowie skrzynkowej. Mechanizm o niezależnej zasadzie działania. Praca jego opiera się na ruchu zespołu kółek zębatych napędzanych przez dwa opadające ciężarki uczepione do łańcuszków. Mechanizm złożony z metalowych kółek zębatych ujęty jest w szczebelkową obudowę drewnianą nadającą mu formę prostokąta o wymiarach 10,5 x 11,5 cm. Umieszczony jest on na ściance tarczowej. Na ściance tylnej, dającej się zdjąć, znajduje się spiralna sprężyna umożliwiająca dźwiękowe sygnalizowanie czasu. Obudowę zegara stanowi bogato zdobiona skrzynka z drewna, tarcza o średnicy 14 cm z podziałem 12-godzinnym oznaczonym rzymskimi cyframi i dwoma wskazówkami na tle rodzajowego malowidła (zwierzęta, w dalszej perspektywie góry). Całość przykryta szkłem w złoconych ramkach. Szafka zwieńczona galeryjką z wizerunkiem popiersia kobiety. Po bokach niewielkie drzwiczki umożliwiające dostęp do mechanizmu.
Uzupełnienie opisuZakup
Autorzy/miejsce wykonaniaProdukcja niemiecka
Techniki tworzeniawyrób fabryczny
Data utworzenia
rekordu
1984-08-24
Datowanie muzealiumok. 1880
Sygnatury i napisy
Materiałydrewno metal
Bibliografia
Wymiarywysokość: 77 cm; szerokość: 33 cm; głębokość: 12 cm;

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.