Cukiernica z alegorią Malarstwa

Numer inwentarzowyMOG/II/1/1166
NazwaCukiernica z alegorią Malarstwa
OpisCukiernica cylindryczna, rozchylająca się ku górze, wsparta na czterech lwich łapach, z rozmieszczonymi symetrycznie poniżej brzegu dwiema półplastycznymi nakładkami w formie uskrzydlonej głowy Meduzy, złoconej na mat, z wysklepioną pokrywką, zwieńczoną plastyczna wazą z winogronami i liśćmi. Wnętrze brzuśca, przy krawędzi złocone pasem z białą tabliczką i złotym napisem „la Peinture”. Od frontu, w trapezowej rezerwie obramowanej złotym paskiem, malowane en grisaille, przedstawienie alegoryczne Malarstwa – we wnętrzu pracowni, na tle kotary, młoda kobieta ukazana w modnej empirowej sukni, siedzi na krześle, pozując dziecięcemu Amorowi malującemu jej portret. Wokół brzuśca, szeroka bordiura z antykizującym motywem roślinnym z polerowanego i matowanego złota pod krawędzią, na białym tle. Poniżej złocony pas z matowanymi, cieniowanymi liśćmi.Pokrywka dekorowana analogiczną bordiurą jak na cukiernicy,
Uzupełnienie opisuDar dr Carli Müller
AutorzyWytwórnia Pierre’a Louisa Dagoty’ego
Techniki tworzeniamalowanie naszkliwne, złocenie
Data utworzenia
rekordu
2017-06-22
Datowanie muzealiumokoło 1804-1810
Sygnatury i napisy
MateriałyPorcelana, farba naszkliwna, złoto
Bibliografia
Wymiarywysokość: 14 cm
wysokość (bez pokrywki): 9,8 cm

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.