Kusza kulowa myśliwsko – tarczowa

Numer inwentarzowyMOG/V/2/25
NazwaKusza kulowa myśliwsko – tarczowa
OpisKolumnę kuszy, wykonaną z drewna wiązu, zakończono kolbą typu francuskiego o prosto ściętej stopce osłoniętej mosiężną blachą z wyfrezowanym przykładem policzkowym po lewej. Stalowe łęczysko, osadzone w stalowej antabie mocowanej do łoża trzema śrubami. Spodnia część kolumny obita na długości antaby mosiężną blachą podwiniętą od strony czoła i osłaniającą cztery śruby mocujące kółko do troczenia kuszy. Łoże okryte listwą o przekroju kwadratowym 1 cm. Od strony antaby listwa obita mosiężną blachą z wytłoczoną u góry muszką. Na przeciwległym końcu listwy stalowy celownik z wyciętą szczerbinką. Prowadnicę kuli (pseudolufę) tworzą dwie stalowe szyny o półkolistym przekroju, wzdłuż których przebiega konopna cięciwa. Przekrój pseudolufy o średnicy 1 cm odpowiada średnicy otworu na kulę, który wydrążono w listwie tuż nad stalowym chwytakiem cięciwy w kształcie spłaszczonej litery C. Język spustowy, osłonięty mosiężnym kabłąkiem. W prawym boku kolby wydrążono prostokątny pojemnik na kule zamykany zasuwką z zatrzaskiem.
Autorzy/miejsce wykonaniaKuszarz nieokreślony,Prusy/Niemcy;
Techniki tworzeniatłoczenie, zgrzewanie, formowanie, frezowanie, snycerka;
Data utworzenia
rekordu
2016-04-17
Datowanie muzealiumprzełom XVIII i XIX wieku
Sygnatury i napisyBrak napisów. Dekorację tworzą palmetki wycięte na zakończeniach okuć kolby oraz na osłonie mosiężnej prowadnicy. Krawędzie palmetek pokryto subtelną linią grawerunku.
Materiałystal; mosiądz; drewno wiązu; splot konopny;
BibliografiaZalewski J., Myśliwska kusza kulowa ze zbiorów Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Z problematyki konstrukcji i etymologii dawnej broni strzelczej, [w:] „Rocznik Muzealny”, t. 2, 2005, s. 30-41.
Wymiarywysokość: 13 cm; szerokość: 68 cm; długość: 78 cm; waga: 2,8 kg;

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.