Dzieża

Numer inwentarzowyMOG/IV/1/1674
NazwaDzieża (diżka, necka)
OpisNaczynie klepkowe służące do zakwaszania ciasta chlebowego, po łemkowsku diżka. Kształt ściętego stożka. Uformowana z 20 klepek ujętych 2 żelaznymi obręczami. Dno stanowią dwie deseczki o średnicy 39 cm. Przy górnej krawędzi wtórnie zawieszone dwa otwory do zawieszenia obiektu w celach dekoracyjnych
Autorzy/miejsce wykonaniaSzeptak ?; Izby; gm. Uście Gorlickie ?;
Techniki tworzeniabednarstwo;
Data utworzenia
rekordu
2020-04-20
Datowanie muzealiumlata 1930
Sygnatury i napisy
Materiałydrewno dębowe; żelazo;
Bibliografia
Wymiaryśrednica: 39 cm; wysokość: 28 cm;

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.