Obraz „Madonna Opiekunka Rolników”

Numer inwentarzowyMOG/IV/1/1258
NazwaObraz „Madonna Opiekunka Rolników”
OpisPrzedstawia figurę NMP na stosie kamieni polnych. Na pierwszym planie przed stosem kamieni rozłożone są narzędzia rolnicze:pług o drewnianej, prostej grządzieli i drewnianych rękojeściach, kosa i grabie. Narzędzia spoczywają przy snopach żyta. Na kłosach jednego ze snopów ułożony jest sierp. Tłem przedstawienia jest las mieszany w jesiennej szacie. Postać Madonny jest malowana jednolicie na jasnoszary kolor i czyni ważenie malowanej z natury. „Rzeźba” przedstawiona w sposób akademicki ze złożonymi na piersiach dłońmi i poziomo ułożonymi przedrozumieniami. Tonacja kolorystyczna w przewadze ugrów z brązami w tle figury. W górnej prawej części obrazu trójkątny błękit nieba. Błękitny fragment nieba i brązy za figurą tworzą głębię obrazu. Jest to typowa alegoria trudów rolnik. Powierzchnia malarska cienko werniksowana. Obraz oprawiony w ramę drewnianą
Uzupełnienie opisuPrzekaz Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Gorzowie
Autorzy/miejsce wykonaniaNieznany twórca;
Techniki tworzeniamalarstwo;
Data utworzenia
rekordu
1988-02-12
Datowanie muzealium1894
Sygnatury i napisyW prawym dolnym rogu sygnatura „HS” i data 1894.
Materiałyolej na płótnie;
Bibliografia
Wymiarywysokość: 65 cm; szerokość: 44,5 cm;

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.