HABIT ZAKONNICY

Numer inwentarzowyMOG/IX/4/18
NazwaHABIT ZAKONNICY
OpisHABIT ZAKONNICY ZGROMADZENIA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO /Sacre` Coeur/ sprzed II Soboru Watykańskiego,składa się z pięciu części: 1) Suknia czarna, wełniana, szyta na wzór sukien noszonych przez kobiety z Burgundii. Zapinana jest z tyłu na metalowe zapony, przy szyi przyszyty jest biały bawełniany kołnierzyk. Ma postać połączonej ze sobą bluzki i spódnicy. WYMIARY: długość – 128 cm, szerokość – 125 cm,długość rękawa – 45 cm. 2) Pelerynka czarna /WYMIARY: – 50 cm x 110 cm/ zakładana na ramiona na sukienkę, wełniana, uszyta z dwóch kawałków materiału. Zapinana jest z przodu na 7 guzików. Na pelerynkę jest zawieszony i przyszyty na sznurku niklowy posrebrzany krzyżyk /6 x 8 cm/. Na krzyżu widnieje z jednej strony serce w cierniowej koronie / Serce Jezusa / oraz napis „ET” / U góry/ „C.U” i „A.U.” /po bokach/ oraz „ICJ” /na dole/; przebite mieczem serce /Serce Maryi/ oraz napis „SPEC UNICA”. Ramiona krzyża są zaokrąglone i zdobione stylizowanym motywem roślinnym. 3) Sznur wełniany biały do opasania sukni, długości 23 cm,grubości 1 cm. 4) Różaniec cząstkowy /długość 138 cm / złożony z czarnych paciorków połączonych żelaznym łańcuszkiem. Na początku różańca jest mosiężny owalny medalion z głową Chrystusa w cierniowej koronie i napisem w języku francuskim „JESUS NOTRE EPOUX, AVEZ PITIE DE NOUS” z jednej strony, z drugiej przedstawiający głowę Marii z napisem „MARIE NOTRE MERE PRIEZ POUR NOUS”. Do różańca przyłączone są też 2 mosiężne zapony zdobione motywem Serca Jezusa i Marii służące do przypinania obiektu do sznura opasującego suknię. 5) Krzyżyk z pasyjką plastikowy w kolorze kości słoniowej/ zawieszany na piersi / o wymiarach 12 x 6 cm. Do kompletnego stroju zakonnicy sprzed II Soboru Watykańskiego brakuje czepka i welonu.
Autorzy/miejsce wykonaniaZakonnica ZNSJ w Warszawie…;
Techniki tworzenia
Data utworzenia
rekordu
2016-04-26
Datowanie muzealium1950 i 1967 r.
Sygnatury i napisy
Materiały
Bibliografia
Wymiary

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.