HABIT ZAKONNICY

Numer inwentarzowyMOG/IX/4/20
NazwaHABIT ZAKONNICY
OpisHabit zakonnicy Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego Prowincji Polskiej zreformowany po II Soborze Watykańskim.Składa się z pięciu części: 1) Prosta czarna suknia wełniana zaopatrzona w białą syntetyczną wypustkę przy szyi i czarną podszewkę. Po bokach i z tyłu jest wzdłużnie pofałdowana i plisowana / pierwsze 2 fałdy przebiegają przez całą długość sukni, pozostałe tylko w dolnej części. Z tyłu doszyty jest pasek /dł.55 cm, szerokość 3 cm/. Zapinana jest przy pomocy zatrzasków na lewym ramieniu oraz z przodu na podszewce. Z przodu, między ramionami a pasem jest poprzeczny prześwit pełniący funkcję kieszeni, służący do schowania złożonych do modlitwy dłoni. Na karku jest zawieszony i przyszyty na sznurku niklowy krzyżyk z wizerunkiem serca w cierniowej koronie /Najświętsze Serce Jezusa/. WYMIARY SUKNI; długość ; 115 cm szerokość; 115 cm dł.rękawa 55 cm 2) Czepek uproszczony /WYMIARY: 13 cm szer., 13 cm dług. i 45 cm wysokości/ składa się z dwóch połączonych ze sobą przy pomocy szpilek części : a) czepek właściwy nakładany bezpośrednio na głowę, złożony z 2-ch połączonych ze sobą i obszytych plastikowych usztywniaczy; przy brzegu doszyty jest pasek z białego nylonu; b) welon z czarnej wełenki opadający na plecy i przypinany przy pomocy spinek pod białym paskiem czepka; welon z tyłu upinany jest w formie kloszowej. 3) Różaniec drewniany zakończony krzyżem, brązowy, cząstkowy, połączony przy pomocy sznurka. Na środku jest drewniany medalion przedstawiający z jednej strony Matkę Boską Częstochowską, z drugiej św. Franciszka z Asyżu/. 4/ Plastikowy krzyżyk naszyjny w kolorze kości słoniowej /10,7 x 6 cm /.
Uzupełnienie opisu
Autorzy/miejsce wykonaniaZakonnica Zgromadzenia NSJ Prowincja Polska…;