Dzbanek do kawy

Numer inwentarzowyMOG/II/1/1167
NazwaDzbanek do kawy
OpisDzbanek owoidalny z uskokowym przewężeniem, na niskiej stopie.Ucho taśmowe, u dołu i góry ujęte stylizowanym liściem palmety. W górnej części brzuśca, wygięty dziobek zakończony głową ptasią. Pokrywka mała, płaska, z uchwytem w kształcie szyszki. Na boku w prostokątnej rezerwie obramowanej złotym paskiem, malowane en grisaillle, przedstawienie alegoryczne Poezji – na empirowym fotelu siedząca młoda kobieta z rysikiem w dłoni, spoglądająca na lecące putto trzymające w dłoniach wieniec; z lewej strony przy jej kolanach stojący dziecięcy Amor podpierający dłońmi tablicę. W tle pejzaż z drzewami i górą Helikon z Pegazem, po prawej stronie fragment kolumny pokryty nazwiskami wielkich francuskich pisarzy. Powyżej na złotym tle biała tabliczka z napisem „la Poesie”. Wokół brzuśca, na wysokości dziobka, szeroka bordiura z antykizującym motywem roślinnym z polerowanego i matowanego złota, na białym tle. Poniżej złocony pas z matowymi, cieniowanymi, stylizowanymi liśćmi.
Uzupełnienie opisuDar dr Carli Müller
AutorzyWytwórnia Pierre’a Louisa Dagoty’ego
Techniki tworzeniamalowanie naszkliwne, złocenie
Data utworzenia
rekordu
2017-06-22
Datowanie muzealiumokoło 1804-1810
Sygnatury i napisySygn.: na pierścieniu stopy znak wyciskany, nieokreślony
MateriałyPorcelana, farba naszkliwna, złoto
Bibliografia
Wymiarywysokość: 17,6 cm

Informacje o tym obiekcie opierają się na informacjach historycznych i mogą nie być obecnie dokładne lub kompletne. Badania obiektów są procesem ciągłym, a wiedza o tym obiekcie może nie odzwierciedlać najbardziej aktualnych informacji. Jeżeli zauważysz błąd lub masz dodatkowe informacje na temat tego obiektu napisz e-mail na adres digitalizacja@muzeumlubuskie.pl.

Właścicielem praw autorskich do utworu jest Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Zezwala się na użytkowanie cyfrowych utworów w udostępnionej jakości niekomercyjnie, bez utworów zależnych pod warunkiem podania informacji o źródle i autorach. CC BY-NC-ND 4.0.

Warunki udostępnienia cyfrowych wizerunków muzealiów do użytku komercyjnego określa regulamin udostępnienia oraz cennik. Kontakt: wnioski@muzeumlubuskie.pl, tel. kom. 604 225 196.